Habibs Nurmagomedovs BBC tiešsaistes balsojumā pārspēja rekordistu Armandu Duplantisu un pat nepārspējamo Lebronu Džeimsu. Habibs tika atzīts par galveno ārvalstu 2020. gada sporta zvaigzni.
Kas tā ir par balvu?
BBC gada balva sportā tika izveidota 1954. gadā. 1960. gadā radās blakusnozare – BBC gada ārvalstu balva sportā. Tagad tā tiek dēvēta par pasaules gada sporta zvaigzni. “Gada sportists” tiek piešķirts tikai britiem. Un “Gada pasaules sporta zvaigzne” tiek piešķirts tikai tiem, kas nepārstāv Lielbritāniju. Attiecīgi Habibs ieguva balvu kā “Gada pasaules sporta zvaigzne”.
Nurmagomedovs ir pirmais Krievijas sportists, kurš saņēma šo balvu. Ja skaitām PSRS, tad viņš ir piektais, kas to ir saņēmis. 1961. gadā Valērijs Brumels saņēma balvu (augstlēkšana), 1968. gadā – Oļegs Protopopovs un Ludmila Belousova (daiļslidošana), 1972. gadā – Olga Korbuta (mākslinieciskā vingrošana).
Habibs ir arī pirmais MMA cīnītājs, kuru BBC atzinusi par labāko ārzemju sportistu. Boksā balvu saņēma Muhameds Ali (1973, 1974, 1978). Kā arī Maiks Taisons (1989) un Evanders Holfīlds (1996). Turklāt Ali 1999. gadā BBC nosauca par gadsimta sportistu.
Habiba konkurenti
- Armands Duplantis, 21 gads, Zviedrija, lēkšana. Uzstādīja rekordu lēkšanā telpās (6,17 cm). Pēc tam to uzlaboja (6,18 cm). Uzstādīja rekordu lēkšanā ārā (6,15 cm). Duplantis pārspēja izcilā Sergeja Bubkas rekordus, kas turējās vairāk nekā 25 gadus.
- Lebrons Džeimss, 35 gadi, ASV, basketbols. Kopā ar “Lakers” viņš kļuva par NBA čempionu un tika atzīts par fināla vērtīgāko spēlētāju. Pirmais basketbolists, kurš kļuvis par pēdējo MVP trīs komandu sastāvā.
- Dastins Džonsons, 36 gadi, ASV, golfs. FedEx kausa ieguvējs un PGA Tour gada labākais spēlētājs. 2020. gadā viņam nebija līdzvērtīgu pretinieku golfā.
- Vendija Renarda, 30 gadi, Francija. Lionas futbola komandas kapteine. Viņa piekto reizi pēc kārtas uzvarēja Čempionu līgā. Kā arī 14. reizi pēc kārtas Francijas čempionātā.
- Keitija Teilore, 34 gadi, Īrija. Viņa divas reizes aizstāvēja absolūtās pasaules čempiones titulu vieglā svara kategorijā. Augustā viņa uzvarēja Delfīnu Personu. Bet novembrī – Mirjamu Gutjerrezu.
Kā uzvarēja Habibs?
Nurmagomedovam statistikas ziņā bija veiksmīgāks arī 2018. gads. Kad viņš uzvarēja divās čempionāta cīņās pret Elu Jakvintu un Konoru Makgregoru. Turklāt tagad UFC ir viens neuzvarēts čempions. 2020. gadā uzvarēja divās no divām cīņām – Izraīls Adesanja.
Varbūt komisija sarakstā nolēma tajā iekļaut Habibu arī par viņa iepriekšējiem nopelniem. Ņemot vērā faktu, ka viņš pameta cīņas. Varbūt kāds īpaši uzmanīgs komisijas loceklis pievērsa uzmanību Nurmagomedova vārdiem par maksimālā rezultāta sasniegšanu 2020. gadā. Tas nav pārspīlējums. Habibs savas 12 gadu MMA karjeras laikā ir iespaidīgi progresējis no cīņas uz cīņu.
Balvas nosaukumā ir arī vārds “zvaigzne”. Un Nurmagomedovs ir otrais cīnītājs pasaulē pēc Instagram sekotāju skaita. Pirmais ir Konors Makgregors. Makgregora popularitātes virsotne bija 2015. – 2017. gadā. Bet viņa sporta karjeras virsotne bija 2015. gads. Tomēr 2015. gadā viņš pat nebija starp BBC balvas nominantiem. UFC veicināšana ir nostiprinājusi savas pozīcijas, tostarp Lielbritānijā.
Bet viena lieta ir iekļūt nominantu sarakstā, bet cita – uzvarēt. Nurmagomedovs skaisti pabeidza savu karjeru, pabeidza to tā, kā neviens MMA. Un tomēr Duplantisa un Džeimsa sasniegumi tieši 2020.gadā izskatās daudz iespaidīgāki nekā viena uzvara MMA pār ne tik izcilu cīnītāju. Viens pārspēja Bubkas mūža rekordus un kļuva par pasaules sensāciju. Bet otrs atkal sagrauj NBA. Ja mēs ņemam vērā tos pašus iepriekšējos nopelnus, tad Džeimsam ir milzīgs titulu skaits. Viņš ir fenomenāls sportists, viens no labākajiem basketbolistiem vēsturē.
Bet Duplantisam un Džeimsam nav tādas uzticīgu fanu armijas kā Habibam. To starpā, kuri zināja, ka viņu zvaigzne tika izvirzīts BBC balvai. Un uzvarētājs tiks noteikts tiešsaistes balsojumā jau pavisam drīz.
Avots: sport-express.ru
Foto: pexels.com